Честваме 139 години от Съединението

Днес празнуваме ОБЕДИНЕНИЕТО НА БЪЛГАРИЯ.

На 6 септември преди 139 години автономната област Източна Румелия се отцепва от Османската империя и се обединява с Княжество България, въпреки решенията на Великите сили на Берлинския конгрес.

Съединението се извършва след бунтове в Панагюрище, Чирпан, Пазарджик, Голямо Конаре и други южнобългарски градове, координирани от Български таен централен комитет. Въстанията били последвани от военен преврат на 6 септември 1885 година, оглавен от майор Данаил Николаев. От власт е свален османският генерал-губернатор на Пловдив Гавраил Кръстевич, който е съдействал на Съединението, и е заменен от администрация, назначена от българския княз Александър I Батенберг.

На 8 септември 1885-та Александър I издава прокламация, с която се обявява за „княз на Северна и Южна България“, а на следващия ден е вече в Пловдив и назначава трима комисари на мястото на временното правителство, което се отказва от пълномощията си.

Съединението получава дипломатическо и международно признание след победната за България Сръбско-българска война и след подписаната през 1886-та година българо-турска спогодба. Сливането на Северна и Южна България е утвърдено окончателно едва с признаването на българската независимост през 1908 – 1909 г.

Само шест дни след обявяването на обединението между Княжество България и Източна Румелия руският император Александър Трети пише до началника на Генерален щаб генерал Обручев: „Не одобрявам действията на българите. Те нас не ни послушаха, действаха тихомълком, съвети не искаха, нека сега сами да си сърбат попарата, която забъркаха....... Стига сме се правили на интересни в ущърб на истинските интереси на Русия! Славяните сега са длъжни да служат на Русия, а не ние на тях!“ - пише руският император.

Днес денят на Съединението е една от най-паметните и важни дати в българската история.

Обявен е за официален празник с решение на Народното събрание от 18 февруари 1998 година.

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК!