Още две българки замесени в шпионски скандали

Дирекцията „Държавна сигурност и разузнаване“ в Австия обяви, че е разкрила „мащабна кампания за дезинформация, в чийто център е арестувана българка". За нея се твърди, че е шпионирала за Русия и по данни от ДСР е признала тези си действия, съобщава австрийското радио и телевизия ОРФ.

Новината се коментира и от други електронни медии в Австрия, които се позовават на информацията на австрийската информационна агенция АПА.

Шпионският скандал около българката е част от поредица от разследвания и подозрения, свързани с предполагаем шпионаж в полза на Русия. Съобщава се, че той е бил организиран от бившия управител на Wirecard Ян Марсалек, за когото се твърди, че е избягал в Русия.

Неотдавна няколко български граждани бяха осъдени за шпионаж в Лондон, припомня ОРФ. Според съда те са били наети от Марсалек. По данните на ДСР българката, работеща във Виена, е поддържала контакт с лондонската клетка.

Тя е арестувана в Австрия в края на миналата година и е била силно замесена в операция за дезинформация, контролирана от Русия. Целта на тази тайна кампания е била да се манипулира общественото и политическото мнение в ущърб на Украйна и в полза на Русия. Според съобщения в медиите самият шеф на ДСР Омар Пирхнер и главната редакторка на „Профил“ Анна Талхамер са били сред лицата, наблюдавани и следени от българката.

Цветанка Дончева е помагала за шпионирането на разследващия журналист Христо Грозев във Виена, като е обитавала апартамент срещу жилището му и е използвала камера, която е заснемала дома му, пише Би Би Си.

Арестуваната българка признава вината си и разказва пред следователите, че е извършила наблюдението, след като е била помолена от дългогодишната си приятелка Ваня Габерова - една от шестте българки, които очакват присъда в Лондон. Тя каза, че Габерова ѝ е предоставила списък с имена, адреси и снимки, които да наблюдава.

Другата българка - Цветелина Генчева е идентифицирана чрез профилите ѝ в социалните медии. Във Фейсбук тя е общувала с Катрин Иванова и Бисер Джамбазов, част от руското шпионско звено, което се разследва в Лондон. Тя живее в София и е била служител на авиокомпания в България преди три години. Генчева "се е възползвала от работата си в авиоиндустрията, за да получи данни за частните полети на хора, които са били обект на наблюдение от страна на шпионската клетка", пише Би Би Си.

Цветелина Генчева е била част от група, изпратена в Берлин, за да шпионира журналиста Доброхотов, и е била включена в чатовете заедно с трима души, осъдени за шпионаж във Великобритания. Ръководител на клетката е бил Орлин Русев, а шпионажът е бил координиран от Бисер Джамбазов и Катрин Иванова.

Генчева получава данни за полетите на журналиста Христо Грозев и е натоварена със задачата да събере възможно най-много информация за движението на друг обект на наблюдение - руския дисидент Кирил Качур.