Свети Георги е един от най-почитаните светци и мъченици в целия християнски свят. Почитат го и мюсюлманите.
Гергьовден е много древен по своя характер празник . Все още няма пълно единство в мненията за произхода му.
Според някои автори той идва от тракийската древност, според други е славянски по произход, а има и хипотези, че следите му се губят в далечното минало на прабългарите от Азия.
В народните песни и легенди св.Георги е надарен с мощ и юначество, представен е като пръв змееборец, побеждаващ ламята.
Народните вярвания гласят, че Свети Георги и Свети Димитър са двама братя близнаци, между които е поделена годината. От Гергьовден до Димитровден е нейната лятна половина, а времето от Димитровден до Гергьовден бележи зимната й половина.
Така Гергьовден предвещава настъпващото лято и поставя началото на новата стопанска година, поради което на празника се спазват много традиции и обичаи, свързани със земеделието, скотовъдството и здравето
Народът почита паметта на Свети Георги с различни ритуали, сред които най-известни са освещаването на гергьовското агне и на обредните хлябове.На този ден се прави курбан в чест на Св. Георги, пече се агне и цялото семейство се събира на празничната трапеза.
Днес имен ден имат Георги, Гергана, Галя, Генчо, Гинка и Габриела. Името Георги означава земеделец.
Вече пътуваме свободно, контролно-пропускателните пунктове, въведени като една от мерките срещу коронавируса по време на извънредното положение, бяха премхнати от полунощ.
Ситуацията с коронавируса отмени традиционният военен парад на 6 май - Денят на храбростта и българската армия. Войската ще отбележи Деня на храбростта с демонстрации на отделните войскови части.