Фон дер Лайен: Путин е хищник, който няма да се промени

Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен подчерта важността на засилването на отбранителните способности на Европа, по време на съвместна пресконференция в неделя с полския премиер Доналд Туск.

"Путин не се е променил и няма да се промени. Той е хищник. През последните 25 години той започна четири войни - Чечня, Грузия, Крим и пълномащабното нахлуване в Украйна. Знаем от опит, че той може да бъде държан под контрол само чрез силно възпиране. Следователно трябва да бъдем координирани, прецизни и бързи с нарастването на нашата отбранителна позиция по-специално в държавите на фронтовата линия", каза председателят на ЕК.

Тя също така отбеляза, че Полша е най-големият инвеститор в отбрана в Европа и "вие ще бъдете най-големият бенефициент от програмата SAFE", обърна се тя към Туск.

"Заедно можем да постигнем Европа, която да ни защитава", каза още Фон дер Лайен.

По време на днешната си визита в Полша тя е посетила и границата между Полша и Беларус, става ясно от публикация в Екс.

След това председателят на ЕК пристига в България