Фон дер Лайен: 1/3 от оръжията в Украйна, идват от България

снимка: МС

България допринася за защитата на Украйна и за общата сигурност на ЕС чрез оръжията, които произвежда.

"От началото на войната 1/3 от оръжията, използвани от Украйна, идват от България. Затова първо и преди всичко, искам да ви благодаря за вашата изключително силна подкрепа на вашия съсед и приятел - държавата Украйна", каза председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен. Тя даде пресконференция след посещение във ВМЗ в Сопот заедно с премиера Росен Желязков и лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.

Имате голям потенциал във военното производство. Най-големият частен работодател и точно в тази сфера, каза още фон дер Лайен. Създаването на нови заводи за производство на боеприпаси ще създаде нови над 1000 работни места, подчерта тя.

Росен Желязков се ангажира България да продължи да работи за сигурността на корабоплаването в Черно Море след сключването на евентуално примирие между Русия и Украйна:

"Ние сме обвързани с рамката на решението на Народното събрание, но ще бъдем лоялен партньор и съюзник, за да може целите на Европейския съюз за по-силен съюз, по-устойчив съюз и съюз, който ще сдържа всяка агресия, да бъдат изпълнени", каза Желязков.

"Хилядите работни места, които се създадат, и ще се запазят старите, са благодарение на това, което в момента се случва. Всички сме за мир, категорично, но трябва да бъдеш силен, да имаш мощна отбрана, за да се съобразяват и да не те нападат", каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, който потвърди парламентарната подкрепа на правителството, за да може всичко това да се случва.