Вицепрезидентът за помилването на Иванчева

"Ние не казваме дали г-жа Иванчева е виновна или невинна и помилването не е оправдаване, никой не може и според мен не би трябвало да вади дивиденти от този процес. Ако някоя от политическите партии има дивиденти да ѝ помогне, това е тяхно решение". Това заяви пред БНТ вицепрезидентът Илияна Йотова за мотивите за помилването на бившия кмет на столичния район "Младост" Десислава Иванчева.

Помолена да коментира думи на Десислава Иванчева, че помилването ѝ може би е политически пиар, Йотова каза: "Няма добро ненаказано, а що се отнася до това кой как влияе в момента на г-жа Иванчева, този път аз ще оставя всичко на нейната съвест. Пожелавам ѝ, ако наистина реши да потърси правата си, да ги намери". Този процес в президентската институция е приключил, допълни Йотова.

На въпрос дали ще очаква подкрепата на Иванчева, ако се кандидатира за президент, Йотова отговори: "Не си спомням до този момент да съм казала, че ще се кандидатирам за президент, второ, всеки ще направи своя избор така, както му повелява съвестта".

Осъдената за корупция бивша кметица на столичния район "Младост" Десислава Иванчева беше помилвана от вицепрезидента и излезе предсрочно от затвора в Сливен.

През юни Гражданско сдружение БОЕЦ внесе искане да бъде помилвана бившата кметица на "Младост" , която изтърпяваше 6-годишна присъда за поискан подкуп през 2018. "Иванчева е в тежко здравословно състояние, има син на 3 и половина години, за който се грижи 82-годишната ѝ майка", написаха в мотивите си от сдружението и напомниха, че е изтърпяла 5 години от присъдата си.