Израелското правителство одобри споразумението с "Хамас"

Израелския кабинет одобри споразумението за спиране на огъня в Ивицата Газа след над 6-часово заседание, въпреки заплахите на крайнодесните министри в него.

Според израелски медии 24 от министрите са гласували "за", а 8 са се обявили против документа.

Външният министър Гидеон Саар и министърът на образованието Йоав Киш са сред подкрепилите споразумението. Според Киш цената на подoбна договорка е "много висока, но ние имаме моралното задължение да върнем нашите братя и сестри у дома".

Опонентите на плана могат да подадат жалба пред Върховния съд срещу освобождаването на пaлeстински затворници, но на този етап не се очаква съдиите да се намесят, коментират израелските медии.

Споразумението предвижда няколко етапа на сделка. Първата фаза е от шест седмици и предвижда освобождаването на 33-ма заложници в замяна на стотици палестински затворници. В тази фаза армията трябва и да се изтегли източно от гъсто населените райони на Газа, а разселените палестинци могат да започнат да се връщат по домовете си.

Израел е готов да освободи 95 палестински затворници, включително 10 тийнейджъри, още на първия ден от влизането на документа в сила, което е утре - 19 януари.

От армията съобщиха, че военните вече се подготвят за постепенно изтегляне от определени места и пътища в палестинската територия в изпълнение на документа. От там обаче подчертават, че на палестинците няма да бъде позволено да се върнат в районите, където войниците засега остават, нито близо до границата с Израел.

Според проучване на израелската телевизия "Кан" 55% от израелците подкрепят преминаването на споразумението във втора фаза с освобождаване на всички заложници и пълно изтегляне на израелската армия. 27 на сто смятат, че военните действия трябва да бъдат подновени след края на шестте седмици от първия етап.

Палестинската администрация на Западния бряг обяви, че е готова да поеме контрола над Ивицата Газа, която досега беше под контрола на "Хамас". Все още обаче няма план и не е ясно кой точно ще управлява анклава след края на войната.

В Кайро е създадено съвместно звено, което ще следи за изпълнение на споразумението. Според високопоставен египетски източник в него ще влизат представители на Египет, САЩ, Катар, Израел и палестинците.