НАСА и Европейската агенция изстрелват днес мегаракетата АРТЕМИС1

НАСА и Европейската космическа агенция се готвят да изстрелят комбинирания космически апарат SLS-"Орион", който да проправи пътя към трайното присъствие на хора на Луната. Мисията "Артемис 1" ще продължи 42 дни, като два пъти ще прелети изключително близо до Луната.

Космическият апарат SLS "Орион", досега е струвал на НАСА най-малко 37 милиарда долара и е считан за най-сложния и мощен ракетен кораб в света. Той включва шестместна капсула "Орион" за изследване на дълбокия космос, която е висока 98 метра и тежи 2 600 тона.

Екипаж на "Орион" ще са специални манекени в скафандри, за да се оцени дали корабът ще може да превозва астронавти, обясни Бил Нелсън от НАСА.

Разработката на ракетата е отнела повече от 10 години.

Програмата "Артемис" е продължение на програмата "Аполо", с която на Луната стъпва първият човек. "Артемис" е кръстена на богинята Артемида - сестрата близначка на древногръцкия бог Аполон. Целта на НАСА е да върне астронавтите на Луната още през 2025 г, . включително първата жена и първия цветнокож човек, които да стъпят на земния спътник.

Четиринадесет камери, изработени от българи, са разположени в новата мегаракета на НАСА - 98-метровата Ес Ел Ес "Спейс лонч систъм". Оптичните уреди ще контролират правилната работа на двигателите, излизането на горивото, откачването на степените и освобождаването на новата спускаема капсула "Орион", съобщава за БТА главният им конструктор инж. д-р Петко Динев.

Камерите са от линията Bobcat, създадени във фирмата на д-р Динев в Казанлък. Те издържат на температури от минус 40 до плюс 85 градуса, много силни вибрации и ускорение 100 пъти по-високо от земното. Обективът е специално изработен. Освен на конструкцията, сънародникът ни е автор и на кода,и на схемите на космическия оптичен уред.

Всички платки на камерите са тествани в България, насищането на компоненти върху тях, подготовката и изработването на корпуса им са реализирани също у нас. Камерите са сглобени в офиса на компанията в Бока Ратон, Флорида, също от българи. Работещи зад океана наши сънародници направили трасировката на платките. Можем с гордост да кажем, че изделията са дело на български ум и ръце, заяви Петко Динев, който е доктор на науките в САЩ.

Петко Динев е възпитаник на математическата гимназия в Казанлък.