"Някакаво споразумение" между Косово и Сърбия

След 12 часа преговори в Охрид беше постигната договореност за това как да бъде приложено споразумението, постигнато на 27 февруари между Сърбия и Косово. То трябва да доведе до нормализиране на отношенията между двете държави, каза след преговорите върховният представител на Европейския съюз по външна политиката Жозеп Борел.

Първоначално предложихме по-амбициозен анекс към споразумението, но за съжаление и двете страни не се съгласиха с това подробно предложение. Косовската страна не беше достатъчно гъвкава. От друга страна Сърбия подчерта, че по принцип няма да подписва нищо, докато не бъде напълно готова да го приложи. Споразумението и изпълнението ще станат неделима част от европейския път а страните, както и от дневния ред за стабилизиране на Косово с ЕС“, каза Борел, цитиран от БТА.

"Косово и Сърбия трябва да нормализират отношенията си, това вече не може да се избегне, споразумението и анексът са много важни в тази посока и ние ще работим усилено за това реализиране", каза Борел.

Изпълнението на споразумението означава практически стъпки, които трябва да бъдат направени, допълни той. Косово и Сърбия са се ангажирали изцяло и добросъвестно да спазват всички членове на споразумението и да изпълняват съответните си задължения своевременно.

Споразумението предвижда Сърбия да признае косовските паспорти, регистрационни табели и митнически документи, което досега не е правила. Косово от своя страна ще бъде задължено институционално да гарантира правата на етническите сърби в страната.

"В анекса е записано, че веднага започваме разговорите за самоуправление на сръбските общини. Знаете, че сръбската общност и общността на общините не са едно и също нещо. Аз съм министър-председател на всички граждани, не искам да омаловажавам никого заради етническа принадлежност“, каза косовският премиер Албин Курти, цитиран от македонските медии.

От своя страна Александър Вучич, който дойде в Охрид с нагласата, че няма да подписва каквото и да било заяви, че е постигнато „някакво споразумение” и няколкото точки, по които има постигнато съгласие ще станат част от преговорната рамка за двете страни.