Единодушно Конституционният съд допусна за разглеждане по същество и обедини в общо дело петте искания за частично или пълно касиране на изборите за 51-во Народно събрание.
Назначени са експертизи с различни задачи и различни срокове, като най-отдалеченият е 10-и януари догодина.
Юристи, математици и IT специалисти, много от които са бивши членове на ЦИК ще работят по ключовата експертиза, която ще изследва резултатите от вота в общо 2219 секции.
Те имат срок до 10 януари догодина, за да преброят повторно гласовете в 1777 секции и да проверят протоколите за недействителните бюлетини в 442
В 1777 изрично посочени секции ще се сравняват - с броене, действителните гласове, подадени с хартиена бюлетина и с бюлетина от машинно гласуване с отразеното в съответния секционен протокол, както и съответствието с информацията от паметта на специализираното устройство за гласуване. Ще се установява и дали протоколите на секционните избирателни комисии отговорят на изискванията на Изборния кодекс.
В 442 - също изрично посочени от КС избирателни секции, ще се сравнява броят на вписаните в протокола като недействителни бюлетини съответства ли на тези, предадени на районните избирателни комисии от секционните избирателни комисии.
КС е задължил ЦИК да осигури на експертите изборните книжа от посочените секции. Освен това Комисията трябва да предостави в двуседмичен срок информация за секциите, в които е имало проблеми с видеонаблюдение в реално време и видеозаснемане след обявяване на края на изборния ден.
Триседмичен пък е срокът, даден на ЦИК да предостави информация за извършените след срока по закон промени в съставите на секционните избирателни комисии.
Според Изборния кодекс КС има двумесечен срок да реши - има ли основание за пълно или частично касиране на вота от преди месец, или не.