Мъжкото хоро на Богоявление

Богоявление е денят, в който Йоан Кръстител кръщава в река Йордан Исус Христос.

На този ден всеки, който иска да е здрав през годината, се окъпва или поне се измива на реката. Навсякъде, където има водоем, се извършва ритуално хвърляне на кръста от местния свещеник. След изваждането на кръста се служи тържествена литургия, наречена Велик водосвет. На нея се обновява светената вода в храмовете. От нея всеки носи вкъщи. Тя пази от болести и пречиства душата.

Пази се през цялата година за тежки моменти в семейството, ако някой легне болен.

Най-зрелищна и стара е традицията в Калофер. Мъжете от града скачат в студената вода на Тунджа за кръста около 8ч.сутринта !

Те се хващат на МЪЖКОТО ХОРО!

Мъже в народни носии се събират рано сутрин и с шествие, предвождано от гайдари и тъпанджии отиват до реката.

"Традиция е, стараем се да я поддържаме…Всички участваме в хорото от деца" - разказват участници в него.

Танцът в река Тунджа се оглася освен от тъпан и гайда и от традиционни песни. Около моста, където всяка година се провежда богоявленският ритуал, се събират много хора дошли специално за "мъжкото хоро", сред тях и гости от други региони и градове на страната, а и българи, живеещи в чужбина.


Леденото хоро е сравнително нов ежегоден обичай. Наричано е мъжко хоро, защото се играе само от мъже в ледените води на река Тунджа за здраве!

Има данни за хорото в Калофер от 70-те години. В най-голямото хоро са участвали 15 000 души. Ритуалът по хвърлянето на кръста е възобновен през 1990 година на мястото, където още от времето на турското робство е изпълняван на Богоявление. Хората казват, че участвалите в мъжкото хоро в Калофер са здрави през цялата година.

Според хората в Калофер то е на над 200 години.

Богоявленският ритуал тази година започна с тържествена света литургия, отслужена в църквата „Св. Архангел Михаил“ от отец Димитрий. След литургията участниците с литийно шествие стигнаха до реката.

Първите влезли в замръзналите води на Тунджа в завиреното място до моста, разбиваха леда и след това започна традиционното шествие в реката. Богоявленският кръст беше хвърлен от отец Димитър от моста и спасен от един участниците, след което беше предаден на най-малкия участник - 3-годишният Мирослав, каквато е традицията в Калофер.