
След силната буря и дъжд в София на 27 септември, пострада сериозно една от емблематичните сгради в София - Народният театър "Иван Вазов". Сериозно е наводнена Камерната сцена, която преустанови работа. Оказа се, че има спукани водосточни тръби.
"Сградата е строена в едни бедни години и не се знае точно откога е проблемът с тръбите", каза директорът на театъра Васил Василев. Той обяви, че в момента се изчисляват щетите и все още не се знае кога ще може да функционира отново Народният театър.
По ирония на съдбата публиката е била изведена по време на спектакъла "Когато гръм удари, как ехото заглъхва" от Пейо Яворов. Водосточни тръби, които се намират в стените на театъра, са се спукали, което е довело до бързото наводняване на камерна сцена и на фоайетата на театъра. Има щети и в гардероба на актьорите.
Министерството на културата като принципал на Народния театър ще окаже пълно съдействие за възможно най-бързото изпълнение на аварийния ремонт на сградата. Министерството има готовност да съдейства и с допълнителни финансови средства, в случай че такива са необходими, написа от ведомството.
Строежът на сградата започва през юни 1904 г., по проект на виенските архитекти Фердинанд Фелнер и Херман Хелмер. Живописното оформление на тавана и стените в зрителната зала, която разполага с 848 места, е възложено на известния виенски художник Рудолф Фукс. Народният театър отваря врати на 3 януари 1907 г. 15 години по късно в Народния театър избухва пожар, по време на представление, който го унищожава. Сградата е реконструирана и построена отново през периода 1924 – 1928 г. по проект на немския архитект Мартин Дюлфер и на българския строителен инженер, завършил в Мюнхен, Кирил Чапаров.
От бурята пострада и друга историческа сграда, тази на Пощата. От Министерството на електронното управление, Министерството на транспорта и съобщенията и Комисията за регулиране на съобщенията обявиха, че предприемат съвместни мерки за отстраняване на повредата в покрива над салона на Централна поща. Сградата е паметник на културата.