
ЕС обсъди мерки срещу пандемията от COVID-19. Участващите в онлайн срещата държавни ръководители от съюза решиха да бъдат приложени ограничения за несъществените пътувания и те да бъдат крайно непрепоръчителни. Това обяви след заседанието председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен посочи, че пътуванията през границите в ЕС, както и в европейските държави, трябва да бъдат само с основателна цел, особено за запазване на действието на единния пазар. В следващите дни ЕК ще предложи мерки за границите, така че да се избегне безцелното им затваряне, поясни тя.
Мерките трябва да бъдат гъвкави и, когато се налага, да бъдат допълнително повишавани.
Фон дер Лайен и Мишел посочиха, че с решението на Съвета на ЕС от последните часове става възможно взаимното признаване на данните от антигенни тестове и тестове по метода PCR. Те допълниха, че предстои да се уточни общ набор от данни, които да се съдържат в удостоверенията за поставена ваксина. Паспортът за ваксиниране да е медицински документ, а не за пътуване на този етап - са заявили част от европейските лидери на приключилата видеоконференция.
Засега в ЕС няма единодушно решение как удостоверенията да бъдат използвани. Предвижда се да се помисли как да не бъдат дискриминирани хората, които не си поставят ваксина по основателен повод, например заради здравословното им състояние, обяви председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.
"Много тревожни са информациите, които моите колеги споделиха - огромен брой заразени, огромен брой смъртни случаи, претоварена медицинска система, огромни външни дългове и спад на БВП на водещите държави членки в ЕС, заради което след здравната криза във всички случаи ще има и много тежка финансова и икономическа криза", заяви премиерът Бойко Борисов след края на заседанието на Европейския съвет, в което той участва.
"За съжаление вирусът мутира и няма общо правило, по което да се действа", посочи Борисов и добави, че държавите членки действат съобразно ситуацията. По отношение на България министър-председателят изрази увереност, че е правилен настоящият подход с мобилизация на обществото, с дистанция, с взимане на мерки, като изтъкна, че у нас мерките са изключителни либерални на фона на останалите държави.
До март 2021 година държавите членки на ЕС трябва да определят цели за ваксиниране на минимум 80% от здравните специалисти и социалните работници, както и 70% от възрастното население над 80 години до края на лятото. Към това ще се стремим държавите от ЕС, обяви Борисов.