И Канада ще признае Палестинска държава през септември

След Франция и Великобритания и Канада обяви, че има намерение да признае през септември съществуването на палестинска държава.

Премиерът Марк Карни каза, че това ще стане на годишната сесия на ОС на ООН.

Той подчерта, че палестинската автономна власт, която представлява Държавата Палестина в ООН, многократно е уверила страните, че ще реформира своето управление и че е готова да произведе общи избори през 2026 г., в които палестинската въоръжена групировка "Хамас" "няма да може да участва".

Посолството на Израел в Канада окачестви решението на премиера Карни като "изкривена международна кампания за натиск". Тя може да "втвърди позицията на "Хамас" на масата за преговори в критичен момент", предупреждават израелските дипломати.

"Признаването на палестинска държава при липсата на отговорно правителство, функционални институции или на добронамерено лидерство означава да се възнагради и легитимира чудовищното варварство на "Хамас" на 7 октомври 2023 г.", се казва още в изявлението.

Президентът на САЩ Тръмп заяви, че това ще затрудни сключването на търговско споразумение с Канада.

Двете страни работят по договарянето на споразумение до 1 август - датата, на която Тръмп заплаши да наложи 35-процентови мита върху всички канадски стоки.