Точно в 12.00 ч. в цялата страна се задействаха отново сирените в знак на почит към паметта на Христо Ботев и загиналите за свободата на България.
Сирената звуча 2 минути, спряха пешеходци, коли, автобуси. На много места хората излизаха от колите си и застиваха до тях......
Този път тревожният звук на сирената се използва в един друг смисъл, не като предупреждение, а в знак на почит и преклонение пред Ботев и всички загинали за свободата ни.
За първи път това е направено през 1948 година.