След 30 години, смяна на властта в Черна гора

В Черна гора опозицията за първи път от повече от 30 години получава повече гласове от управляващата Демократическа партия на социалистите на президента Мило Джуканович. Това показват предварителните данни на проведените на 30 август парламентарни избори.

В понеделник законността на изборите и резултатът от тях бяха признати от независими международни наблюдатели, от мисията на ОССЕ, както и от посолствата на САЩ и Великобритания. Лидерите на най-голямата коалиция "За бъдещето на Черна гора" Здравко Кривокапич, опозиционното движение на Дритан Абазович и "Демократи" на Алекса Бечич вече се договориха за формирането на бъдещото правителство на Черна гора .Те обявиха, че ще имат 42 депутати в 81-членния черногорски парламент. Управлявалата последните 30 година ДПС ще има 29-30 места.

По улиците на Подгорица в понеделник вечер се проведе шествие на привърженици на опозицията,празнуващи победата.

"Няма повече Мило Джуканович, няма повече Демократическа партия на социалистите!", викаха празнуващите . Полицията не се намеси.

Няколко души бяха ранени при сбиване в центъра на града между поддръжници на Джуканович и на опозицията , имаше и размяна на хвърлени камъни , съобщават местните власти.

Лидерът на най-голямата опозиционна коалиция Кривокапич призова поддръжниците си да напуснат улиците и да празнуват у дома си.

"Поради потвърдената информация, че значителен брой наети провокатори се опитват да предизвикат инциденти както в Подгорица, така и в други градове на Черна гора, призовавам гражданите да се приберат у дома и да празнуват там", написа лидерът на опозицията във Facebook.