Скандалът с изтичането на секретна военна информия от Белия дом

Тръмп минимализира инцидента, при който секретни военни планове бяха разпространени по погрешка пред журналист, в общ чат. Тръмп обяви в интервю за Ен Би Си Нюз, че вярва на екипа си и присъствието на Голдбърг в чата не е оказало „никакво влияние“ върху военната операция.

Главният редактор на изданието „Атлантик“ Джефри Голдбърг глучайно бил добавен в частен чат на високо равнище, в който се обсъждали планове за нападение на хутите в Йемен. Първоначабно той мислел, че това е шега, но няколко дни по-късно те стават реалност, пише Дойче веле.

"Един ден съветникът по въпросите на националната сигурност на президента те добавя в таен чат, в който заедно с външния министър, вицепрезидента, ръководителката на разузнаването и още редица представители на кабинета ти разкриват секретни планове за удар върху чуждестранна бунтовническа групировка", пише Голдбърг, главен редактор на реномираното издание „Атлантик“. Случаят хем напомня на сюжет на неособено добър и реалистичен политически трилър, хем разкрива странния начин, по който работи и комуникира администрацията на Доналд Тръмп, пише Голдбърг.

Разговорът се води на 11 март - четири дни, преди САЩ да ударят позиции на хутите в Йемен. Тогава Майкъл Уолц добавя Голдбърг в чат приложението Signal в "Houthi PC small group“.

Голдбърг и колегите му мислят, че това е някаква дезинформационна кампания или опит за дискредитиране на медията. В крайна сметка: Кой ще повярва, че отговарящите за сигурността на най-голямата ядрена сила в света ще обсъждат военни планове в чат в Signal?

Всичко става ясно на 15 март. Според съобщенията на военния министър Хегсет ударите ще бъдат нанесени в 13:45 ч. северноамериканско източно време. В този час журналистът сяда в колата си, отваря X и започва да търси постове от Йемен. Минути по-късно вече има сигнали за експлозии.

В общия чат започват да валят поздравления и емоджита с американското знаме, юмруци и огън. В този момент Голдбърг вече разбира, че чатът „почти сигурно“ е истински и го напуска.

Журналистът казва, че е видял детайлен план за атака с информация за мишените и за развоя на операцията, но той не го представя в статията си в името на националната сигурност.

Според юристи обсъждането на класифицирана информация в приложение като Signal е сериозно нарушение на правилата за сигурност. През 2016 година Доналд Тръмп настояваше за арестуването на Хилари Клинтън, защото е използвала частен сървър за служебната си имейл комуникация.

Сега самата Клинтън реагира на статията на „Атлантик“ и написа: „Трябва да се шегувате“.

Доналд Тръмп коментира, че не знаел нищо за случая. Но използва възможността да нападне изданието. „Не съм голям фен на „Атлантик“, за мен това е списание, което си отива. Смятам, че не е кой знае какво списание“, заяви той.

Военният министър също нападна журналиста. "Бил много подмолен и дискредитиран и е превърнал в своя професия разпространението на клюки", казва Хегсет.

Представители на демократите, както и юристи вече настояват за разследване на случая. Бившият министър на отбраната и бивш директор на ЦРУ Леон Панета коментира: „Това наистина трябва да се разследва. Защото може да е нарушение на нашите закони за шпионаж.