Южнокорейският президент отмени военното положение, което обяви по-рано

Днес южнокорейският президент Юн Сук-йол обяви, че ще отмени военното положение , което той въведе вчера в телевизионно обръщение. Той обвини опозицията, че симпатизира на комунистическа Северна Корея.

Напрежението продължи само няколоко часа.

Изненадващият ход на президента припомни времената на авторитарните лидери, каквито страната не е имала от 80-те години на миналия век. След обръщението вчера на южнокорейския президент, военните обявиха, че дейността на парламента и на политическите партии ще бъде забранена, а медиите ще бъдат поставени под контрола на командването на военното положение.

На телевизионни кадри, излъчени на живо, се виждаше как войници се опитват да влязат в сградата на парламента, а служители на законодателния орган се мъчат да ги спрат, като ги пръскат с пожарогасители. Председателят на Националното събрание призова частите на армията и полицията, опитали да нахлуят в парламента, да се изтеглят оттам. Военнослужещи и полицаи бяха видени да се разотиват от района на парламентарната сграда, отбелязва АП.

Малко след това пред сградата на парламента започнаха да се събират хора, които скандираха: "Отменете военното положение" и "Арестувайте Юн Сук-йол".

Южнокорейският парламент, който е контролиран от опозиционната Демократическа партия, се събра спешно и гласува против военното положение. Законодателите настояха държавният глава незабавно да отмени извънредните мерки. В заседанието участваха 190 от общо 300-те депутати.

Това искане отправи официално към президента и неговата управляваща Народна партия.

След гласуването председателят на парламента У Уон-шик обяви въведеното от държавния глава военно положение за невалидно.

Това е най-голямата политическа криза в Южна Корея от десетилетия, отбелязва Ройтерс.

Основната опозиционна партия поиска оставката на президента Юн Сук-йол, като го обвини в бунт.

"Въпреки, че военното положение бе отменено, не е възможно да бъдат избегнати обвиненията в бунт" по отношение на президента, каза представител на Демократичната партия.

Партията на президента, Партията на народната сила, която е на власт в Южна Корея, обяви, че той трябва да даде обяснения за въведеното военно положение.