Още един лекар почина, влошила се след 2 отрицателни проби

Има нов случай на починал лекар - в центъра за спешна помощ на "Александровска" болница в София. Тя е била заразена с коронавирус, но е била излекувана и има два отрицателни теста. Изписана е била за домашно лечение.

Вчера обаче състоянието й рязко се влошило, в спешното отделение на Александровска болница е колабирала и й е била интубирана. Починала след 45 минути, преди да успеят да я настанят в интензивното отделение.

Проф.Мутафчийски определи този случай като доста тревожен заради показаните отрицателни проби преди настъпилото влошаване. Цитира опит на лекари от Хонконг, които са открили вируса при бронхоскопия на голяма група пациенти с орицателни тестове. В Италия също съобщават за макар и малко - 9 случаи, на изписани след лечение пациенти, които са приети в болници след резаразяване.

Това поставя под въпрос имунитета, който се изгражда след преболедуване. Неяснотите продължават да се повече от установеното за вируса, заключи Мутафчийски.

Това е втори случай на починал лекар , след този на починалата на 43 г. лекарка от инфекциозното отделение на болницата в Сливен вчера.

983 са направените проби за последните 24 часа. Лабораторно потвърдените са 23, като общият брой става 1611. Активните области са 9.

Новите 23 са разпределени 6 в София, 8 във Видин, Сливен - 3, а в Благоевград, Пловдив, Пазарджик, Плевен, Стара Загора и Ямбол по 1.

Новите случаи на заразените деца са 2 - на 10г. и 11г. във Видин. 72 са починалите от COVID-19 у нас - нови трима за последното денонощие, съобщи секретарят на националния щаб доц.