Отдаваме почит на Ботев и загиналите за свободата на България

На 2 юни отдаваме почит към делото и личността на Христо Ботев и загиналите герои в освободителните борби.

В 12:00 ч. по традиция, в продължение на две минути сирените в цялата страна ще оповестят всенародната почит към паметта на Христо Ботев и на загиналите за свободата на България.

Денят на Ботев и на загиналите за свободата на България е честван за първи път през 1884 г. във Враца и Пловдив. Официално се отбелязва от 1901 г., когато на тържествата на връх Вола присъстват и Ботеви четници.

Днес в родния град на поета, дошъл да освобождава България с четниците си – Калофер, ще се състои митинг-поклонение. По традиция от Националния музей "Христо Ботев" с военни почести ще бъде изнесено знамето на Ботевата чета.

На връх Околчица във Врачанския балкан, където преди 150 години е убит Ботев, ще се проведе традиционното всенародно поклонение. В него ще участват и военнослужещи от 10-ти механизиран батальон – Враца и Представителния военен духов оркестър на Сухопътните войски. Почти 2000 българи от всички поколения вървяха дни по стъпките на Ботев, за да бъдат днес на лобното му място.

С ритуали по поднасяне на венци и цветя представителни военни формирования ще почетат паметта на героите в Асеновград, Белене, Казанлък, Благоевград, Горна Оряховица, Свищов, Сливен, Стара Загора, Хасково, Чирпан, Шумен.....

2 юни е обявен за Ден на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България с решение на МС през 1993-та година.