Киселото мляко е намалило смъртността в България от коронавируса - а и не само в България, твърди ново проучване, публикувано в специализираното издание "Clinical and Translational Allergy".Проучването изследва връзката между смъртността на вируса и хранителните различия между нациите.
Според изследването нациите, които консумират много кисело мляко или кефир - като Гърция, България и Турция, са регистрирали ниска смъртност от COVID-19. Заключението е, че това може да е причината за ниската смъртност, след като здравните системи на различните държави са много различни.
Освен ферментиралите млечни продукти експертите смятат, че прясното и киселото зеле могат да помагат в борбата с коронавируса, тъй като както ферментиралото мляко, така и зелето понижават нивата на рецептора АСЕ2, чрез който коронавирусът SARS-CoV-2 влиза в човешката клетка. Освен това тези храни действат като антиоксиданти.
Според изследователите, това би могло да обясни защо страни като Германия и Южна Корея, където зелето е ключова част от менюто, са с по-малко смъртни случаи в пандемията. "Храната играе роля при имунната защита срещу COVID-19 и може да обясни някои от разликите, наблюдавани в епидемиологичната ситуация в европейските страни. Разбирането на тези различия и защитни фактори, какъвто е храната, е от решаващо значение и може да помогне за овладяване на такива епидемии.
Сега промених начина си на хранене, ям сурово зеле три пъти седмично, кисело зеле веднъж седмично, йогурт за закуска и избирам кисели зеленчуци", казва д-р Жан Буске, професор от университета в Монпелие във Франция и бивш експерт на СЗО, който ръководи проучването, предаде БГНЕС.